21 Şubat 2011 Pazartesi

GEÇEN YILIN DEĞERLENDİRİLMESİ

2010 Yılı benim açımdan iyi geçmedi. Sanırım bazı hatalar yaptık. Ağustos başı yayladan dönş yaptığımızda arılarım gayet sağlıklı idi. 150 koloni ile çama girdim. Bir ay içinde arılarımda aşırı bir varroa artışı başladı. Ve arı nfusu hızla dşt.
Bal alacağım diye bu arada ilaçlama kesinlikle yapmadım. Arıyı acil olarak toparladım 10 teneke bal aldım ve 10 gn içinde arıyı torbalı ya indirdim. 2 kez perizin yaptım. ve bugne kadar yedi çuval şeker le besleme yaptım. Şu an 100 civarı arım var ve beslemeye devam ediyorum. Ve iki kez duman yaptık hava ısısı biraz artınca 3 kez perizin yapıp buyıl varroa mücadelesini daha sıkı tutayım diyorum.

Buarada nerede hata yaptığımı hep duşundum. Sanırım kıştan varroa mucadelesini biraz hafife aldık. Ben buna bağlıyorum sonra çamda arı yaklaşık bir ay boş uçtu. Ağustos Ege de çok sıcak geçti. Bununda etkisi var sanırım. klavye arızalı bazı harfleri basmıyor. Bilgisayarım şuan yok onun için buralarda pek bulunamıyorm. İnşallah bundan sonra daha sık göruşuruz....

Herşey gönlunuce olsun.... saygılarrrr

Hiç yorum yok: